Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Hasło programu: "Nocna Fizykomania"

15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
POD CHMURKĄ
 • Namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu
NAUKOWE PODCHODY
 • Teren IFJ PAN
W LABIRYNCIE NAUKI *
 • Wybrane pracownie IFJ PAN
POKÓJ ZAGADEK *
 • Przyziemie budynku 0
TRIKI FIZYKI *
 • Aula IFJ PAN
 • Aula IFJ PAN
 • Aula IFJ PAN
GDZIE JEST GRANICA POWAŻNEJ FIZYKI *
 • Aula IFJ PAN
WARSZTATY MŁODEGO INŻYNIERA *
 • Sala Studium Doktoranckiego
WYKŁAD I KONCERT
 • Wejście główne
QUIZY      
ZAPYTAJ FIZYKA
 • Sala przy Bistro Kwant
LAMUSOWNIA
 • Budynek nr 1
ŚWIAT OCZAMI FIZYKA
 • Korytarz w głównym budynku

[Wersja do druku]


Pod chmurką

Godziny 15:00 – 23:00, namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu

Namioty Oddziałów naukowych IFJ PAN - Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych.

Namiot CREDO - Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia rejestracji cząstek z kosmosu. Mało wiemy o tym, że w każdej sekundzie jesteśmy bombardowani cząstkami, które powstały w atmosferze Ziemi po zderzeniu z cząstkami – podróżnikami powstałymi miliony lat temu i przemierzającymi bezkres wszechświata aby w końcu dotrzeć do nas. Pokazane będą dwa wielkie obserwatoria, w których pracują naukowcy: Pierre Auger w Argentynie o powierzchni średniego województwa w Polsce oraz Bajkał – najgłębsze na świecie, zanurzone kilometr pod wodą. Praca tam to prawdziwa przygoda dla prawdziwych twardzieli! Będzie można też uczestniczyć w łapaniu cząstek samemu – używając np. swojego smartfona przez dołączenie się do projektu CREDO w IFJ PAN. Dzięki temu każdy z nas, od ucznia po emeryta może zostać naukowcem – współautorem być może fundamentalnych odkryć. Może też uda się pomóc ostrzegać ludzi przed nadchodzącym trzęsieniem Ziemi lub wytłumaczyć pochodzenie niektórych chorób, których źródeł jeszcze nie znamy? Badanie cząstek z kosmosu ma ogromną przyszłość i ważne, że możemy to robić wszyscy już tu i teraz.

Podsłuchiwanie satelitów - Nasłuchiwanie oraz rejestracja zdjęć z satelitów pogodowych przelatujących nad IFJ PAN przy pomocy prostej karty telewizyjnej do komputera oraz kawałka drutu jako anteny. Będziemy również śledzić sygnały nadawane z samolotów przelatujących wokół Krakowa.

Godziny 15:00 – 21:00

Namiot KONSTRUKTORA - Specjalne miejsce dla dzieci i nie tylko, gdzie uczestnicy będą mogli zbudować proste modele urządzeń fizycznych (takie jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop) i zabrać je do domu. Uczestnicy dowiedzą się jak działają wykonane przez nich urządzenia. Mamy nadzieję, że rozbudzi to ich ciekawość w dalszym poznawaniu świata. Dodatkowo będzie można spróbować swoich sił w roli konstruktora ciekawych budowli z klocków. Dla najzwinniejszych konstruktorów przewidziane są nagrody.

Tatuaż z fizyką w tle - Mini salon tatuażu wodnego (zmywalnego).


Gra terenowa

Godziny 17:00-21:00, teren IFJ PAN (przewidywany czas trwania 40-60 minut)

"NAUKOWE PODCHODY"
Gra terenowa utrzymana w konwencji „gry miejskiej” osnuta wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych w codziennym życiu zorganizowana na terenie IFJ PAN. Uczestnicy zostaną wyposażeni w mapę Instytutu, która pozwoli na dotarcie do zadań konkursowych. Prawidłowe rozwiązanie ujawni miejsce kolejnego zadania. Na zwycięzców, którzy przejdą całą grę czekają nagrody.


W labiryncie nauki

Godzina: 15:00-22:30 (ostatnie wejście 22:00), wybrane pracownie IFJ PAN

Zwiedzanie wybranych pracowni Instytutu

Lista laboratoriów

* Obowiązkowa rejestracja

Grupy zorganizowane (min. 10, max. 15 osób): zwiedzanie w godzinach 15:00 - 18:00 - obowiązkowa rejestracja mailowa (wg kolejności zgłoszeń): mnn@ifj.edu.pl
Rozpoczęcie rejestracji: 18.09.2019 r., od godz. 9:00

Pozostali zwiedzający (zwiedzanie od godz. 18:00): rejestracja na miejscu w dniu 27 września w recepcji od godz. 15:00


Pokazy doświadczeń

* Obowiązkowa rejestracja mailowa (wg kolejności zgłoszeń) - szczegóły

„Triki fizyki”

Godziny: 15:30, 17:00 i 19:15, Aula IFJ PAN

Pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Czy aby latać potrzebujemy skrzydeł? Jakie pomysły miał Bernoulli, a jakie da Vinci? Czy wahadło jest nudne? Czy znajomość fizyki może pomóc magikom i iluzjonistom?... Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Tutaj niemożliwe staje się możliwe

„Gdzie jest granica poważnej fizyki?”

Godzina: 21:30, Aula IFJ PAN

Interaktywny wykład połączony z pokazem prostych doświadczeń fizycznych, mogących stać się początkiem amatorskich projektów badawczych. Podczas spotkania przekonamy się, że niepoważne pytania i dziwaczne eksperymenty mogą posunąć naukę do przodu, nawet jeżeli najpierw wywołują drwiące uśmieszki. Zastanowimy się także, czy naukowcy powinni być poważni i według jakich kryteriów należy oceniać ich pomysły badawcze.


Warsztaty MŁODEGO INŻYNIERA

* Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Godziny: 16:00-20:00, Sala Studium Doktoranckiego

Uczestnicy warsztatów poprzez budowę prostych urządzeń będą mogli przekonać się jak działa np. telefon, samolot lub czym jest fraktal. Po skończonych zajęciach zbudowane urządzenia można będzie zabrać do domu.
Warsztaty będą podzielone na trzy tematy:
Temat 1: Jak działa telefon? - godziny: 16:00-16:30, 16:40-17:10
Temat 2: Z głową w chmurach - godziny: 17:20-17:50, 18:00-18:30
Temat 3: Fraktale: Tajemnicze wzorce w przyrodzie - godziny: 18:40-19:10, 19:20-19:50


Pokój Zagadek

* Od 16 lat

Godzina: 16:00-21:00, przyziemie budynku 0

Profesor W. Spaniały egzaminuje w bardzo nietypowy sposób: wystarczy jedynie zalogować się do jego komputera i samodzielnie wpisać upragnioną ocenę. Trzeba tylko znać hasło...
Rozwiąż szereg zagadek opartych o efekty fizyczne w celu odblokowania komputera prof. W. Spaniałego. Czy zdążysz na czas? Masz tylko pół godziny! Zwycięzców czekają nagrody.


Wykład o fizyce bębnów oraz koncert

Godzina: 18:15-19:00, wejście główne

Krótki popularno-naukowy wykład o fizyce instrumentów muzycznych oraz koncert zespołu bębniarzy “Changa” przed budynkiem IFJ PAN.


Quizy

Godziny: 16:30, 17:45 i 20:15, wejście główne

Konkursy z nagrodami dla dociekliwych zwiedzających.


Kanapa „Zapytaj Fizyka”

Godzina: 17:00-21:00, sala przy Bistro Kwant

Miejsce, w którym będzie można ciekawie i spokojnie porozmawiać o fizyce z pracownikami IFJ PAN


Lamusownia

Godzina: 15:00-23:00, Budynek nr 1

Wyprawa w przeszłość IFJ PAN.Wystawa starych przyrządów pomiarowych, elementów komputerów, zdjęć. W "Lamusowni" można zobaczyć, jak powstawał nasz Instytut, jak uprawiano w nim naukę, jakich przyrządów używano, a także za pomocą jakich urządzeń dokonywano obliczeń. Ekspozycja ulokowana jest w budynku ciągle działającego "starego" cyklotronu AIC144, w pomieszczeniach, które same w sobie stanowią historię Instytutu. Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na wycieczkę w przeszłość!


Świat oczami fizyka

Godzina: 15:00-22:00, korytarz w głównym budynku

Artystyczna wizja świata uchwycona w malarstwie naszych naukowców.


Informujemy, że działające na terenie Instytutu Kwant Bistro będzie czynne do godziny 22:00.Koordynatorem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego