Pokazy i prezentacje

15:00 - 23:00

"Pod chmurką" - Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych:

15:00 - 21:00


"Triki fizyki"
* Uwaga! Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Czy aby latać potrzebujemy skrzydeł? Jakie pomysły miał Bernoulli, a jakie da Vinci? Czy wahadło jest nudne? Czy znajomość fizyki może pomóc magikom i iluzjonistom?... Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Tutaj niemożliwe staje się możliwe. - godz. 15:30, 17:00 i 19:15, Aula IFJ PAN.


"Gdzie jest granica poważnej fizyki?"
* Uwaga! Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Interaktywny wykład połączony z pokazem prostych doświadczeń fizycznych, mogących stać się początkiem amatorskich projektów badawczych. Podczas spotkania przekonamy się, że niepoważne pytania i dziwaczne eksperymenty mogą posunąć naukę do przodu, nawet jeżeli najpierw wywołują drwiące uśmieszki. Zastanowimy się także, czy naukowcy powinni być poważni i według jakich kryteriów należy oceniać ich pomysły badawcze. - godz. 21:30 - 22:30, Aula IFJ PAN.


Warsztaty MŁODEGO INŻYNIERA
* Uwaga! Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Uczestnicy warsztatów poprzez budowę prostych urządzeń będą mogli przekonać się jak działa np. telefon, samolot lub czym jest fraktal. Po skończonych zajęciach zbudowane urządzenia można będzie zabrać do domu.
- godz.: 16:00 - 20:00, Sala Studium Doktoranckiego

Warsztaty będą podzielone na trzy tematy:

Temat 1: Jak działa telefon?
Czym jest dźwięk i czy możemy przekazywać go na duże odległości? Podczas zajęć dzieci dowiedzą się o falowych własnościach dźwięku. Poznają jak rozchodzi się fala akustyczna w różnych ośrodkach oraz jak zawartą w niej informację można przesłać na dalekie odległości. Każde dziecko zamieni się w inżyniera i zbuduje własny telefon za pomocą kubka i sznurka by następnie móc zbadać własności falowodowe „prymitywnego” aparatu telefonicznego.

Temat 2: Z głową w chmurach
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jakie zjawiska fizyczne występują podczas lotu samolotu. Dowiedzą się jak powstaje siła nośna, skonstruują przyrząd demonstrujący Prawo Bernoulliego. A także - bez wchodzenia w szczegóły – przedstawione zostaną zasady Dynamiki Newtona.

Temat 3: Fraktale: Tajemnicze wzorce w przyrodzie
Czy jedząc kalafior zastanawialiście się kiedyś nad jego strukturą? Czy możliwym jest, że w kształcie tego popularnego warzywa odzwierciedlona jest jedna z najbardziej powszechnych, a zarazem tajemniczych cech naszego świata - fraktalność? Fraktalne rośliny, linie brzegowe i galaktyki - o tym wszystkim będzie można się dowiedzieć uczestnicząc w tych warsztatach. Każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie zbudować obiekt fraktalny, a po skończonych warsztatach zabrać go do domu.


Pokój Zagadek - Profesor W. Spaniały egzaminuje w bardzo nietypowy sposób: wystarczy jedynie zalogować się do jego komputera i samodzielnie wpisać upragnioną ocenę. Trzeba tylko znać hasło...
Rozwiąż szereg zagadek opartych o efekty fizyczne w celu odblokowania komputera prof. W. Spaniałego. Czy zdążysz na czas? Masz tylko pół godziny! Zwycięzców czekają nagrody. - godz. 16:00 - 21:00, przyziemie budynku 0


Wykład o fizyce bębnów oraz koncert - Krótki popularno-naukowy wykład o fizyce instrumentów muzycznych oraz koncert zespołu bębniarzy “Changa” przed budynkiem IFJ PAN - godz. 18:15 - 19:00.


Kanapa „Zapytaj Fizyka” - Miejsce, w którym będzie można ciekawie i spokojnie porozmawiać o fizyce z pracownikami IFJ PAN - godz. 17:00 - 21:00.


"Lamusownia" - Wyprawa w przeszłość IFJ PAN.Wystawa starych przyrządów pomiarowych, elementów komputerów, zdjęć. W "Lamusowni" można zobaczyć, jak powstawał nasz Instytut, jak uprawiano w nim naukę, jakich przyrządów używano, a także za pomocą jakich urządzeń dokonywano obliczeń. Ekspozycja ulokowana jest w budynku ciągle działającego "starego" cyklotronu AIC144, w pomieszczeniach, które same w sobie stanowią historię Instytutu. Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy na wycieczkę w przeszłość! - godz. 15:00 - 23:00.


"Świat oczami fizyka" - Artystyczna wizja świata uchwycona w malarstwie naszych naukowców.Koordynatorem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego